A filozófia fejlődése a görög gondolkodóktól a XIX. század reakciós és szélsőséges világnézetéig.
Bár történelmi megközelítésben foglalkozik a filozófiai gondolatokkal, a könyvet mégsem tekinthetjük filozófiatörténetnek, hanem 2500 év világszemléletei vázlatos áttekintésének. Hogy ebben milyen szempontok vezették, arról szóljon maga Rudolf Steiner:
"Minden olyan filozófiai gondolat, amelyet nem maga az élet vet fel, terméketlenségre van ítélve, még ha néhány, töprengésre hajlamos embert ideig-óráig magával is ragad. A termékeny gondolatnak azokban a fejlődési folyamatokban kell megtalálnia a gyökerét, amelyeken az emberiségnek a történelmi létesülése során keresztül kell haladnia. Aki bármilyen nézőpontból kívánja ábrázolni a filozófiai gondolkodás történetét, az csak az ilyen, az élettől megkövetelt gondolatokhoz tarthatja magát."
Az antropozófiai irodalom forráshivatkozásaiban számtalanszor találkozhatunk ezzel a művel. Az igazság és valósággal, valamint A szabadság filozófiájával együtt ez alkotja Steiner filozófiai "trilógiáját", ami immár teljes egészében hozzáférhető lesz a magyar olvasók számára is.