Egy Apple bolt vásárlója feketében kéri a legújabb iPhone-t, aztán amikor meglátja, hogy mások mit választanak, meggondolja magát és inkább fehéret kér. Egy egykori szocialista ország polgárának üdítő italok nagy választékát kínálják, de ő találomra választ, mondván. az üdítő csak üdítő. Bár a gyermek tudja, hogy nem lenne szabad megnyomnia a piros gombot (szigorúan tilos!) mégis azon kapja magát, hogy keze a gomb felé mozdul. Egy fiatal férfi és nő elhatározzák, hogy összeházasodnak… annak ellenére, hogy tudják, esküvőjük napján találkoznak egymással először.
Hogyan választottak ezek az emberek? Milyen döntést hoztak? A választás erőteljes eszköz arra, hogy meghatározzuk magunkat és életünket… de mit tudunk a döntésünk mögött húzódó igényről, motivációról, elfogultságainkról, és mindazokról a hatásokról, amik ezeken kívül segítik vagy akadályozzák a választást?
A VÁLASZTÁS MŰVÉSZETE szerzője, Sheena Iyengar, a Columbia Egyetem professzora, a döntés elismert szakértője azt a hatalmas feladatot vállalta, hogy segít nekünk jobban dönteni. lebilincselő kérdéseket tesz fel: A választás iránti igényünk velünk született vagy szerzett tulajdonság? Miért van az, hogy néha legjobb érdekünk ellenében döntünk? Mennyi befolyásunk, kontrollunk van valójában abban, hogy mit választunk? Meglepő és mélyreható válaszokat ad kiváló, iskolateremtő kutatásaiból.
Megtudhatjuk, milyen bonyolult kapcsolat van a választás és a szabadság között, miért nem mindig fér össze a kettő. Példákat láthatunk arra, hogy a túl sok választási lehetőség eláraszthat minket, kellemetlen tapasztalatokhoz vezethet, a felvett, de meg nem nézett tévéműsorok miatti bűntudattól az egészségbiztosítási konstrukciók sokasága miatti zavarunkig. Talán a legfontosabb: felfedezzük, hogy választásainkat – a jelentékteleneket és a fontosakat is – sok különböző, látható és láthatatlan, érzékelhető és érzékelhetetlen erő alakítja. Ez a figyelemre méltó könyv megvilágítja a választás örömét és kihívásait, megmutatja, kis döntésekből hogyan építjük fel az életünket.