Az "Erdély a Hadak Útján, 1940-1944" című munka tudományos igénnyel, de mégis közérthető stílusban készült, a legszélesebb olvasóközönségnek. A szerzők munkájuk során jelentős mennyiségű magyar és német levéltári forrást használtak fel, továbbá a rendelkezésre álló magyar és idegen nyelvű könyvészeti anyagok mellett egykorú naplók, memoárok, helyenként a korabeli sajtó és persze a szóbeli visszaemlékezések megbízható adatait is hasznosították.
A kötet három fő részben mutatja be Erdély 1940-1944 közötti hadtörténetét. Elsőként a szerzők az 1940. évi erdélyi bevonulás előzményeit és a visszakapott részek katonai megszállását tárgyalják. Ezt követi a Magyar Királyi Honvédség elhelyezkedésének és mindennapi életének bemutatása a régi-új területen, végül az Erdély földjén 1944 őszén lezajlott harcok részletes történetével ismerkedhet meg az Olvasó.
Nem kizárólag a feldolgozás egyedülállósága, a számos adat és ismeret teheti érdekessé e kötetet, hanem a nagyszámú, eddig még nem publikált fénykép is. Az események könnyebb megértését szemléletes térképek segítik.