Szellemi Tájakon vezeti végig az olvasót ebben a legújabb irodalmi tanulmány kötetében Szitnyai Zoltán. Ezek a tájak a magyar szellemi élet térképéről valók.
A szerző mindegyiket ismeri, hiszen nemcsak ő élt ezeken a tájakon, hanem a tájak is benne élnek. Nem egy közülük már csak benne él. A Mindenható olyan magas korral és olyan szellemi frissességgel áldotta őt meg, hogy emlékeinek időtávlata egészen ritka.
Szitnyai Zoltán mint fiatal író kortársa volt a XIX. század második fele íróinak, de kortársa volt az egész Ady-nemzedéknek, hogy túlélvén őket, Illyés Gyula, Erdélyi József, Féja Géza kortársa legyen s kortársa maradjon mind máig a világon bárhol is élő magyar íróknak.
Olvasótáborra öt világrész magyarsága. Otthon aranyért adják csak, vagy még azért sem, régi könyveit, a szabad világban pedig művei nagyobb példányszámban forognak közkézen, mint bármelyik emigráns íróé. Hallgatósága azonban nem szorítkozik a magyarokra. Regényei, elbeszélései a világ minden kultúrnyelvén megjelentek, s neve kitörhetetlenül részévé vált a XX. század világirodalmi rangsorába sorolt magyar írókénak.
Akár idegenként indul az olvasó felfedező útra Szitnyai Zoltánnal a Szellemi tájakon, akár visszaemlékezni, hazatérni óhajt a tájakra, nála jobb vezetőt nem talál.