A tibeti hagyomány szerint az öt elem - a föld, a víz, a tűz, a levegő és a tér - minden dolog és folyamat lényegi alkotóeleme. Együttműködésük, illetve egymásra gyakorolt hatásuk tanulmányozása áthatja a tibeti ember gondolkodását. Az elemek megértése alkotja a gyógyászat, az asztrológia, a naptár és a pszichológia alapját.
A tibetiek az elemeket szentnek, a létezés alapvető erejének tartják. Minden, ami az elemekből épül fel, szintén szent, így a külső világ és a test is. A külső és a belső elemek ugyanazon szent forrásból erednek. A nap melege és a szív melege nem minőségében, hanem csak mennyiségében különbözik egymástól. Az óceánok medrében ugyanaz a víz árad, mint a testünkben. Húsunkat a föld elem alkotja, s ez a hús egyszer visszaolvad a földbe. A tüdőnkben lévő levegő ugyanaz, mint amiben a madarak repülnek. A tér, melyben a világegyetem kiterjed és a tér, melyben a gondolataink jelennek meg, egyazon szent tér. Ezért az elemek megértése a spirituális gyakorlás kulcsát is jelenti.
A kötetben szereplő tanítások a tibeti bön hagyományból erednek. A tibeti tantrikus szemléletben az elemeket a test ötfajta energiájaként ismerik, és jógimozgásokkal, légzésgyakorlatokkal és vizualizációkkal hozzák egyensúlyba. Az itt összegyűjtött gyakorlatok növelik az életminőséget, elősegítik a gyógyulást, és bizonyos fokú védelmet nyújtanak a betegségek ellen. Megváltoztatják tapasztalásunkat, megnyitják és kitágítják szemléletünket. Az egyén dimenziójában lévő elemek kiegyensúlyozása révén segítenek a külső akadályok, a tudat és az energia zavarainak legyőzésében. Ha pedig az elemek egyensúlyban vannak, könnyebben kerülünk a tudat természetébe, a buddhatermészetbe, ami a spirituális ösvény végső módszere és célja.