Mindannyian álmodunk. Az emberiség hajnala óta valamennyi kultúra érdeklődött az álmok és lehetséges jelentéseik iránt. Mi is az álom voltaképpen? Honnan erednek álomképeink? Vajon kizárólag a múltba engednek bepillantást, vagy a jövő eseményeire is utalhatnak?
Az "Álmok enciklopédiája" című kézikönyv a tudattalan kulcsát adja az olvasó kezébe. Az álmainkban felbukkanó szimbólumok mindegyike sajátos jelentéssel rendelkezik, melyet érdemes megfejtenünk. Ha megértettük az álomszimbólumok nyelvét - akár megnyugvást és útmutatást kínálnak, akár elfojtott késztetéseket hoznak felszínre -, álmaink utat mutathatnak számunkra a való életben, és hozzájárulhatnak személyiségünk megértéséhez és kibontakozásához.
A kötet az egyes fejezetek átlátható tagolásának köszönhetően könnyen követhető. A témák közt az állatoktól, az egyes országoktól és az időjárástól kezdve a fantázia világán át az emberi kapcsolatokig vagy a szexig az élet szinte valamennyi területét megtaláljuk, s több ezer álomszimbólum értelmezéséhez kapunk segítséget. Megtudhatjuk például, hogy a varjak a bölcsességre és a csavaros észjárásra utalhatnak; az álomban látott bogarak külleme pedig azokra az elveinkre hívhatja fel a figyelmünket, melyeket valamilyen okból veszély fenyeget; a parkoló életutunkkal vagy fontos döntéseinkkel függhet össze; a kesztyű pedig akár az intim kapcsolat felajánlásának szimbólumaként is értelmezhető.
Fedezzük fel az álomértelmezés különféle hagyományait Freudtól - aki az álomban látott férgeket fallikus szimbólumoknak vélte - Jungig, aki a halál és az újjászületés jelképeit látta bennük. Akár napjaink egy-egy felkapott híressége, akár valamelyik ősi archetípus áll az álom középpontjában, az enciklopédia segítségével feltárhatjuk az álmainkban rejlő alkotóerőt és bölcsességet, és továbbléphetünk valódi énünk felfedezése felé. Érdemes felfednünk álmaink világának titkait és rejtett összefüggéseit, hiszen segítségükkel énünket gazdagabbá, világunkat pedig élhetőbbé tehetjük.