A gyomnövények nagyon alkalmazkodók, mindent kibírnak, még a legváltozatosabb körülmények között is életképesek. Ez azonban csak akkor igaz így, ha "általánosságban" szólunk róluk. Közelebbi vizsgálat után hamar kiderül, hogy az egyes gyomfajoknak a különböző ökológiai tényezőkkel szemben speciális igényeik vannak, s ha ezek valamelyikét nem találják meg a termőhelyükön, elpusztulnak.
Az ökológiai tényezők egy részét - a különböző kultúrhatásokat - módunkban van viszont megváltoztatni, tehát ha a gyomfajok igényeit ismerjük, azt a gyomirtásban eredményesen felhasználhatjuk. Magától értetődik tehát, hogy az eredményes gyomirtáshoz ismernünk kell a gyomfajokat is. Különösen fontos ez ma, amikor a változatos termőhelyeken termesztett nagyszámú kultúrnövény állományból kell a különböző szelektivitású vegyszerekkel és vegyszer-kombinációkkal a nagyon változatos összetételű gyomnövényzetet kiirtani.
A szerző közel három évtizedes - az egész országra kiterjedő - kutatásai alapján tárgyalja a hazai gyomnövényfajokat. 805 gyomfaj fontos tulajdonságait ismertető leírásaival a gyors felismerést segíti, amit nagyon megkönnyítenek Csapody Vera rajzai. Ezek nemcsak a kifejlett gyomok, hanem a legtöbb esetben a csíranövények és magvak felismerését is lehetővé teszik.
Mindezek mellett megtalálhatók a fajok külföldi és hazai elterjedései és azok a legszükségesebb ökológiai ismeretek, amelyeket a gyomirtásban eredményesen lehet és kell felhasználni.
Ez a könyv nemcsak a magyar botanikai és gyomirtási szakirodalomban egyedülálló, hanem a külföldieket tekintve is a legrészletesebb. Minden bizonnyal - elődeihez hasonlóan - nagy érdeklődést vált ki a mezőgazdaság szakemberei körében.