„A könyv négy olyan pedagógus gondolataira épül, akik nemcsak a katedrán (egyikük szószéken is) próbálták ki magukat - sikerrel! -, hanem az emberformálásnak, a gondolkodás alakításának elméletét is gazdagították.
A könyv címével jelzett területen, a népiség és a pedagógiai gondolat összegzésében, nem látok közöttük nagyságrendi különbséget, ezért álljon ABC-sorrendben a nevük:
Karácsony Sándor
Kodály Zoltán
Márton Áron
Németh László.”
Virt László szerző 1954-ben Budapesten született. Volt lakatos, majd katolikus hitoktatói, szociológusi és szociálpolitikusi diplomát szerzett. Cikkei, tanulmányai 1981 óta jelennek meg. 1994 óta szociális munkásként dolgozik. Márton Áron életét, életművét harminc éve kutatja. A társadalmi egyenlőtlenségek térbeli eloszlását vizsgálva városszociológiai kutatásokat végzett, szociális térképet készített, a katolikus társadalmi alapértékeket rendszerező művet írt...
A „Magyar Nevelés, Népi Gondolat” című ezen kiadványt azoknak az olvasóinknak ajánljuk, akik - az alábbi TARTALOM szerint - szeretnék megismerni négy olyan pedagógus elgondolásait, szemléletét, akik korukban szellemi orientációt adtak, s a maguk helyén a társadalomra jelentős hatást gyakoroltak.