Az ősi és a kései Wass család élete, története nem csak az erdélyi mezőségi birtokon - településeken zajlott az eltelt 800 év folyamán, hanem az elválaszthatatlanul, mindig kapcsolódott a "Kincses Város", Kolozsvár XII–XX. századi múltjához is: a Wass család mindenkori tagjai - de kiterjedt erdélyi, főnemesi rokonság is - a nyarat vidéki birtokaikon töltötték, de télire bevonultak Kolozsvárra, a maguk építette palotáikba.
A Wassok kiterjedt rokonsága: a Bánffy, Bethlen, Teleki, Rhrédey, Kemény, Tholdalagi, Sándor, Mikes, Kendeffy és más családok nem csak éltek, de haltak is Kolozsváron: a helybeli "Házsongárdi Phenteonban" temetkeztek. Utóbbi a város öt évszázados fejlődését, múltját, az erdélyi magyar főnemesi családok kolozsvári jelenlétét is bizonyítja: a temetőben lépten-nyomon a grófi, bárói, nemesi címerekkel díszített kripták, emlékoszlopok, fejfák, kopjafák, temetkezési helyek sokaságára bukkanunk. Ezek közt található a Wassok temetkezési helye is, az aranyfeliratos feketemárvány obeliszkkel.
A Wass család múltját - az ősöket, elődöket és a maiakat bemutató e fejezetben a házsongárdi séta után - érdemes seregszemlét tartani a kolozsvári főnemesi kúriák soraiban is. Elsősorban a régi Fő téren (Mátyás király tér). Az átlőtt bölényfejes, címeres Wass Ottília-féle kispalota után a szomszédos Rhédey-házba is érdemes betérni. Itt székel a 800 éves Erdélyi Múzeum Egyesület, valamint a Wass család múltját feltáró és annak legszakavatottabb kutatója, Dr. W. Kovács András. A feltárt és közölt forrásokért - a nyolc évszázados dokumentumokért - mindkettőjüknek köszönettel tartoznak a Wass család történetével foglalkozó olvasók, kutatók, így e könyv szerzője is. De a Wass Albert kötetek olvasói is…