Zecharia Sitchin könyvei részletes és ősi információkkal mutatják be az Anunnakikat, és egy alapos ismertetőt adnak róluk. De kik is voltak az Anunnakik? Mit csináltak a Földön? Miért jöttek ide? Sitchin az általuk és a sumerok által hátrahagyott bizonyítékok segítségével válaszol ezekre a kérdésekre. Az Anunnaki krónikák-ban betekintést nyerünk a szerző eddig megjelent könyveiben szereplő adatokhoz, és első alkalommal tartalmaz olyan előadásokat, cikkeket, leveleket melyek soha nem jutottak el az érdeklődő olvasókhoz ilyen formában. Ezen kötet 14 fejezete felvázolja az események elméleti kozmológiai idővonalát is, amik az Anunnakikhoz és Földi jelenlétükhöz kapcsolódnak. Részletesen bemutatásra kerül:
- a sumér kultúra és a látszólag semmiből létrejövő kifejlett civilizáció
- az űrből érkezett látogatókról szóló biblia beszámolók,
- a sumér teremtéseposz, az Enúma elis, és a benne található események bizonyítása
- Ki volt Jahve, a mennyek Istene? Ki volt Ádám és mi az ő megjelenésének valódi története?
- Mi a nemesfémek szerepe az Anunnakik ittlétének és mi bizonyítja ezt?
- Gízai piramisok, Sínai-félsziget és a Sínai-hegyek titkai
- az újvilágban élt óriások és a mellettük szóló megdönthetetlen régészeti bizonyítékok
- az emberiség által használt naptárak története és az Anunnakik közötti kapcsolat
- végül a Nibiru átfogó bemutatása és közelgő visszatérése a Föld közelébe
Sitchin munkássága világszerte számos emberre volt hatással, elméleteit rengetegen támogatták, rengetegen el is utasították. Mivel meglátásai a megszokott nézőpontoktól teljesen eltérő válaszokat adnak, így a szakma „Földhözragadtsága” is az oka, hogy sok tanár, régész, csillagász és más tudós miért nem beszél a földönkívüliek földi látogatásainak lehetőségeiről és más ehhez kapcsolódó témákról.
Azzal, hogy Sitchin kijelentette, miszerint: az ókori írások és leletek tulajdonképpen a történelmi eseményeket mesélik el - sokszor ugyanazt a történetet csak más nyelven és más szereplőkkel - egy új paradigmát teremtett. Ez az új elmélet hallgatólagosan azt is elismerte, hogy az ókori beszámolók gyakran olyan eseményeket mutatnak be, melyek sokkal magasabb technikai fejlettséget feltételeznének az adott kor emberéről. Sokszor ezért hisszük a régi idők történeteit mítoszoknak, mert minden más elképzelhetetlen lenne. Ahogy azonban a saját társadalmunk is fejlődik, így most már nekünk is könnyebb elképzelni, hogy a korábbi kultúrák szintén élvezhették a fejlett technika vívmányait. Ebben az időben, amikor az ember már járt a Holdon, egy égi járművet könnyebb elképzelni és leírni. A korábban értelmetlen régi fordítások most már ezen a modernebb módon értelmezhetőek. Ez Sitchin előéletének másik része, amely azt is megmagyarázza, hogy miért térnek el a „tényekre” vonatkozó értelmezései a más tudósok által elfogadottaktól. Sitchin megértette, hogy bizonyos események értelmezésének időpontja közvetlen hatással volt azok tartalmára.