A mai ember az elmúlt korok kultúrájáról a fennmaradt tárgyi és írásos emlékek alapján alkothat képet. A középkor gazdag kultúráját is számos forrás - krónikák, hősköltemények, trubadúrdalok stb. - tárja elénk. Felvetődik azonban a kérdés: ugyanazt jelentik-e a mai ember számára a középkori irodalom vagy képzőművészet alkotásai, amit a feudalizmus korában élő embernek jelentettek? Nem akkor értjük-e meg jobban egy történelmi kor kultúráját, ha azt próbáljuk meg felderíteni, mit mondtak az irodalmi és művészeti alkotások a korabeli embernek?
E könyv szerzője, A. J. Gurevics szerint bármely kor irodalma, művészete csak a korabeli élet és gondolkodás megértésével együtt tárul fel teljes gazdagságában. Ezért a középkor kultúrájának rekonstruálásához elengedhetetlennek tartja a középkori ember hétköznapi tudatának - szociálpszichológiájának - feltérképezését. Könyvében azt kutatja, hogy mit jelentettek a feudalizmus korában élő ember számára a tér és az idő, a gazdagság és a szegénység, a jog és a munka fogalmai, hogyan rendezte a világ dolgait e fogalmak segítségével sajátos világképpé.
Gurevics könyvének erénye, hogy a szerző tudományos mondanivalóját népszerűen fejti ki, ismert és sokszor csodált irodalmi művek és képzőművészeti alkotások elemzésével bizonyítja, így a mű nemcsak a szakember, hanem a régi korok kultúrája iránt érdeklődő valamennyi olvasó számára is érdekfeszítő olvasmány.