Hosszú ideig a Biblia volt az egyetlen útmutató a Közel-Kelet történelmét illetően - mely történelem mind a mai napig rendkívüli hatást kelt. Mára új küzdelem tört ki a régióban a bibliai múlt valóságáról, mely küzdelem súlyos következménnyel jár korunk számára.
Míg a Biblia korai könyveinek számos eseményét inkább szimbolikusnak, mint történelmi szempontból hűnek tartják, az Ótestamentum többi részét régóta a Közel-Kelet történelme több ezer évéről beszámoló megbízható megbízható forrásnak tekintik. A régió régészeti lelőhelyein tett új, drámai és ellentmondásos felfedezések azonban számos kérdést vetettek fel még a legelfogadottabb bibliai történetekkel kapcsolatban is.
Amy Dockser Marcus, a Wall Street Journal kiemelkedő újságírója nemcsak azt vizsgálja könyvében, hogy a modern régészet hogyan változtatja meg a Szentírásról alkotott képünket, hanem azt is, hogy milyen hatással van a Közel-Kelet mai arculatára. A tudomány, a történelem, a politika és a bibliakutatás kitűnő ötvözésével Marcus végigvezeti az olvasót az Ószövetség könyvein, s közben megdöbbentő új felfedezéseket tár elénk a kor történelmét illetően.
Például:
- A közhiedelemmel ellentétben a piramisokat nem izraelita rabszolgák, hanem egyiptomi kézművesek és munkások építették.
- Dávid és Salamon aranykornak tartott egységes királysága talán nem is volt egységes, mivel Júda és Izrael valószínűleg egyedi kultúrával rendelkező, önálló államok maradtak.
- A babiloni fogságot valószínűleg csak egy viszonylagos kisebbség szenvedte el, és Júdában ugyanúgy folyt tovább az élet, mint korábban.
Ezek és a Marcus által ismertetett további felfedezések a Biblia leírásától sok helyen különböző történetet mutatnak be a Közel-Kelet múltjáról. A felfedezések nemcsak abban ellentmondásosak, amit a Bibliáról elárulnak, hanem a jelenkori Közel-Keletre gyakorolt hatásaikban is. Miközben a múlt ráveti árnyékát a jelenre a politikai hegemóniáért folytatott küzdelemben, addig a könyv feltárja, miért mindannyiunké a Biblia; hogyan fejlődnek tovább történetei az újabb és újabb információk tükrében, miként gyökereznek a mai Közel-Keletet sújtó problémák a bibliai korban - és miként találhatjuk meg ott a megoldásaikat is