BENJÁMIN GRAHAM amerikai közgazdász és befektető, az értékalapú befektetés atyja, 1949-ben írta meg mára már klasszikussá vált könyvét. Hogyan lehet időszerű egy több mint fél évszázada írt pénzügyi mű? Miként igazodhatunk el napjaink pénzügyi világában egy régesrégi, messze az internet kora előtti időkből származó könyv segítségével?
Egyrészt a szerző többször is átdolgozta munkáját utoljára 1973-ban. Jason Zweig pénzügyi szakíró 2003-ban lábjegyzetekkel egészítette ki Graham eredeti szövegét, illetve minden fejezethez kommentárokat írt. Másrészt Graham nagyon éles különbséget tesz a spekuláns és a befektető között. Könyve nem azoknak szól, akik azt szeretnék megtudni, hogy miként lehet a pénzügyi piacokon egy hónapon, egy éven vagy akár három éven belül meggazdagodni. Éppen ellenkezőleg, azok fogják a legnagyobb haszonnal forgatni, akik élethosszig tartó befektetéseikhez kívánnak iránymutatást kapni - vagyis nem spekulánsként, hanem intelligens befektetőként szeretnének tevékenykedni.
Harmadrészt, ahogy Graham is megállapítja, „Plus change, plus c'est la mérne chose" - vagyis minél inkább változik, annál inkább ugyanaz marad. Ennek fényében nem csoda, hogy Zweig - akinek személyében a szerző méltó társra lelt - a Graham által a 60-as évekből, illetve a 70-es évek elejéről hozott konkrét példák mindegyikének megtalálta a közelmúltbeli megfelelőjét.
Azt, hogy Benjámin Graham tanításain nem fogott az idő, leghíresebb tanítványának,Warren Buffettnak az eredményei is igazolják. Buffett - akinek saját bevallása szerint ez a könyv adta meg befektetői karrierje legnagyobb lökését - előszót és függeléket írt a műnek a magyar kiadás alapjául szolgáló 2003-as átdolgozásához.