Az élettelen természet ezernyi csodája közül is a leglátványosabbat az ásványvilág kínálja: barlangok falát borító hófehér gipsz-"virágok", alpesi hasadékok csillogó hegyikristályai, közönséges fekete bazaltsziklák üregeiben megbúvó áttetsző zeolittok szépségükkel a laikus figyelmét is magukra vonják. Az esztétikumon túl azonban az ásványvilág igazi vonzereje titokzatosságában rejlik! Ki ne tűnödött volna el egy marék Dunahomok láttán: vajon mit is mesélhetne a sok napfényben csillámló ásványszemcse: honnan jöttek, hogyan keletkeztek, s egyáltalán miből, milyen kémiai elemekből állnak...
Bognár László ásványhatározója mindenki számára használható kulcsot kínál a titokhoz, közérthető nyelven - mindössze a legegyszerűbb fizikai és kémiai alapismereteket feltételezve - megismertet az ásványok képződési folyamataival, legfontosabb alaktani, fizikai tulajdonságaival, rendszerezésük alapelveivel, valamint a korszerű ásványhatározás módszereivel.
A 240 ásvány- és ásványcsoport rajza és színes fotója, valamint a meghatározás szempontjából lényeges tulajdonságok táblázatos összefoglalása lehetővé teszi, hogy a vasárnapi túra során talált vagy a családi vitrinben régóta őrzött ásvány-példányt pontosan azonosíthassuk.
Logikus felépítés, könnyű kezelhetőség, az ásványbarátok tábora mellett a mineralógia tudományával közelebbről ismerkedő egyetemisták, sőt a végzett szakemberek számára is nélkülözhetetlen kézikönyvvé avatják ezt a munkát, melynek sikeréhez nagyban hozzájárulnak Gatter István és Gömbös Attila hozzáértő szakmai szemmel készített művészi fotói.