A szerző, Bóna László, három irányból láttatja a felismerést, amely a könyvet ihlette. Mind a három nézet egy-egy önmagában is izgalmas munka. A homeopátiás esetek valódi gyógyulásai, a Waldorf-pedagógusképzés meseelemzés és kreatív írás tantárgyai, és az alternatív cirkuszi színészképzés valószínűleg minden kreatív emberben érdeklődést keltenek. A könyv élvezetesen és informatívan kalauzol ezeken az egzotikus területeken. Végül a három világ tapasztalatai a homeopátiában összefoglalva alakítja ki annak az erőnek a felismerését, amelyet a cím ígér.
A formáktól az erőkig kiindulása az a felismerés, hogy az élet eseményei egyedi mintákba rendeződve, az élet legkülönbözőbb pontjain felismerhetők és Ismétlődnek. Ugyanezek a mintázatok alkotják az emberiség kollektív történeteit, például a meséket, de fellelhetők akár a színház vagy a cirkusz archetípusaiban is. A könyv is több forrásból indul el, és jut egyazon felismerésre, ahol a különböző gondolatáramlatok összefutnak.
A formáktól az erőkig a hasonló formákat kialakító univerzális erők kutatására vállalkozik, be akar pillantani a testet öltés előtti kulisszatitkokba. Aki vele tart, olyan életalkotó energiákat ismerhet fel, amely magát az Olvasót, élete objektív körülményeit is megformálta. Erejükkel valóban gyógyítani lehet, ismeretük segít az életet isteni alkotásként látni.
A szerző előző könyve: Szenvedésben hasonló - az élet homeopátiás rendje. Ismeretterjesztő, filozofikus mű a homeopátiáról, mint világszemléletről. A formáktól az erőkig továbbmegy ezen az úton - A sors homeopátiás felfedezése.