Puska, messzelátó, fényképezőgép – mindegyik egy kulcs a természethez, mindegyik más rejtekajtót nyit meg, s a látott kép aszerint változik, hogy melyik ajtón lépünk be…
A természetfényképezés jóval fiatalabb mesterség, mint a vadászat, alig félszázados múltra tekinthet vissza. De már vannak íratlan törvényei, jóllehet ezeket nem ismerik annyian, mint a vadászat és horgászat terén kötelező magatartást, mert aránylag kevesebben foglalkoznak vele. De egyre nő azoknak a tábora, akik nemcsak szemlélni szeretnék a természetet, nemcsak gyönyörködni akarnak, hanem haza is szeretnének vinni belőle egy „darabot”, akár azért, hogy később elevenebben idézhessék fel az emléket, akár pedig tudományos célból.
A szerző, aki a természetfényképezés országunk határain túl is ismert és elismert művelője, ebben a könyvében elmondja többévtizedes természetfényképezési gyakorlatának tapasztalatait: hogyan közelítsünk a természethez, hogy ne okozzunk kárt benne, hogy az egyes feladatokhoz milyen felszerelést válasszunk. Szerzőtársa, Dobrányi Géza a a negatív-pozitív technika neves szakembere pedig abban segít az olvasónak, hogy a „nagy pillanat” eredménye ne vesszen kárba, biztos kidolgozási ismeretekkel vértezi fel. A természetfényképezés egyes területeit Tildy Zoltán válogatott, művészi képei illusztrálják.