Dr. Czuriga István PhD, FESC, kardiológus, intézetvezető főorvos, a Debreceni Egyetem oktatója. Tagja a Magyar Kardiológusok Társasága elnökségének, a Szívizombetegségek és szívelégtelenség munkacsoport vezetőségének, a Magyar Hypertonia Társaság vezetőségének, a Kardiológiai Szakmai Kollégiumnak, a Heart Failure Association of the ESC-nek és az American Heart Associationnak.
A szívelégtelenség egyre növekvő előfordulása jelentős népegészségügyi problémát okoz világszerte. Az elmúlt negyedszázadban kiterjedt klinikai tanulmányok vizsgálták a különböző gyógyszerek és egyéb kezelési módszerek hatását a betegség morbiditására és mortalitására.
A szerző, aki maga is részt vett számos szívelégtelenséggel kapcsolatos nemzetközi klinikai vizsgálatban, könyvében összefoglalja azokat az ismereteket és adatokat, amelyek ezekből a vizsgálatokból születtek, és a jelenlegi kezelés gyakorlatát kialakították. A betegség epidemiológiájának, pathofiziológiájának és diagnosztikájának áttekintése után a könyv részletesen tárgyalja a különböző gyógyszerekkel végzett jelentős klinikai tanulmányokat. Külön fejezet szól az egyre gyakrabban alkalmazott reszinkronizációs kezelésről, a végstádiumú, terápia-refraktor szívelégtelenség kezeléséről, és a diuastolés szívelégtelenségről. A tanulmányokból származó bizonyítékok és a napjainkban érvényes szakmai irányelvek alapján a szerző végül összegzi a kezelési stratégia jelenlegi gyakorlatát.
A jelen összefoglaló munka a bizonyítékokra épülő orvoslás szellemében íródott, abban a reményben, hogy a szívelégtelenségben szenvedő betegek kezelésével és gondozásával foglalkozó kardiológusok, belgyógyászok és háziorvosok számára hasznos segítséget fog nyújtani a mindennapi munkájuk során.