Kutasd fel a szorongást kiváltó tényezőket, és nézz szembe velük!
Ne hagyd, hogy a „majomelméd” irányítson!
Éppen azok a dolgok súlyosbítják a szorongást, amelyeket a megfékezése érdekében teszünk. A probléma fenntartó tényezőire való összpontosítás az, ami orvosolja a félelmeidet.
Az ókori bölcsek az emberi elmét a majomhoz hasonlították: folyton rikácsol, és egyik ágról a másikra ugrálva fáradhatatlanul menekül a félelem elől a biztonság felé. Amikor úrrá lesz rajtunk a szorongás, majommentalitásba kapcsolunk, amit nem lehet kikapcsolni, de abbahagyhatjuk az etetését, vagyis szorongásunk fenntartását.
„Az aggodalom gyakran nem más, mint a majom makogása, amely megszűnik, ha befogadjuk és elviseljük ahelyett, hogy ellenállnánk neki, vagy reagálnánk rá.”
Kövesd a könyvben található gyakorlatokat, azonosítsd a szorongással teli gondolataidat, kérdőjelezd meg őket, és tárd fel a háttérben rejlő alapvető félelmeidet!
- Tudd meg, hogyan működik a szorongásciklusod, és mi tartja fenn azt.
- Formáld át a majommentalitást: biztonsági stratégiák helyett építs bővülő körforgást elősegítő, expanzív stratégiákat.
- Ismerd meg az ötlépéses problémamegoldást, gyakorold az üdvözlőlégzést, építsd be az aggódásidőt, jelöld ki az elérni kívánt céljaidat expanziós táblák és a pozitív fókusz segítségével.
Ha felülírod a majom biztonságon alapuló értékrendjét a saját előremutató törekvéseiddel, és olyan helyzeteket teremtesz, amelyekben gyakorolhatod önmagad megbecsülését, akkor új kapukat nyithatsz egy minőségi élet felé. Ne feledd: a szorongás csak addig tart, amíg megpróbálsz kitérni előle!