Nem kallódó és most előkerült, eddig ismeretlen Kazinczy-művet tart kézben az olvasó. Néhány részlet kivételével a kötetünkben található írások már mind megjelentek különböző kiadványokban. És a Sophie című levélregény mégis váratlan fölfedezés, mindeddig ismeretlen műve Kazinczynak.
Levelek, naplók, följegyzések rengetegéből kötetünkben úgy kerültek egymás mellé a különböző részletek, hogy azokból egy családregény körvonalai bontakoznak ki. Kazinczy irodalmi működésének legnagyobb alkotása, levelezése, családjának történetét is magában rejti. A fogságból szabadult írót anyja és testvérei lehetetlen családi és anyagi helyzet elé állítják. Az egyre nehezebbé és kilátástalanabbá váló helyzet elől Kazinczy a házasságban keres menedéket. Török Sophie-val való házassága nem oldja meg az életföltételek legalapvetőbb gondjait. Hosszú időn keresztül bizonytalan a válasz arra a kérdésre, amellyel Sophie a leánykérő Kazinczynak válaszolt: "Ferenc, s hol fogunk lakni?" De a házasság mégis megnyugvást jelentett a sokat szenvedett írónak. Lassan kialakulnak körülötte a rendezett élet föltételei, megteremti Széphalmot, amely nemcsak neki és családjának lett igazi otthona, hanem a korszak irodalmi köztudatában fogalommá, jelképpé emelkedett. Gyerekei születése és halála, fölnövő gyerekeihez való ragaszkodása, a velük kapcsolatos nevelési gondjai nemcsak a Kazinczy családról, a korszakról is vallanak. Az egymás mellé sorakoztatott levél-, napló- és följegyzésrészletek a múlt század elejének társadalmi, gazdasági, szellemi életéről is jelentős adalékot nyújtanak.
Igazi regény a Sophie címen közreadott Kazinczy-írások gyűjteménye. A mű főszereplői Kazinczy mellett Sophie és a gyerekeik, az anya és a testvérek, Széphalom gazdasági körülményei és a gyerekek nevelői. Nem az író, nem az irodalomszervező van ennek a műnek a középpontjában, hanem a családja gondjaival küszködő, a mindennapok eseményeiben élő magánember. Izgalmas, fordulatos és cselekményekben gazdag ennek a családnak a története. Hitelét és értékét az a személyes és közvetlen, őszinte hang fokozza, amellyel Kazinczy leveleit, naplóit, följegyzéseit írta. Nem megjelentetésre szánt írások ezek, hanem magánközlések. Az utókor számára ezáltal válnak különösen értékessé.