Nem messze a belga határtól, a Mense folyó jobb partján található Sedan városa. Sorsa szorosan összefonódott a francia–német hatalmi vetélkedéssel. Sedan, hogy a történelem lapjaira felkerült, az 1870–1871-es francia–porosz háborúban szerzett, korántsem irigylésre méltó hírnevének köszönheti.
1870. szeptember 2-án III. Napóleon itt kapitulált a porosz csapatok előtt, s a megalázó vereség egyúttal a második császárság végét is jelentette.
A háború azt is megmutatta, hogy a sikerhez kevés az improvizáció, a lelkesedés. A győzelemhez a politikának, a gazdaságnak és a hadseregnek az összehangolására van szükség.
A francia–porosz háború a 20. századi katonai konfliktusok előjátéka volt, s nem csupán mozgósított tömegeivel, új típusú fegyverek kipróbálásával, hanem azzal is, hogy a háború megszűnt csak a katonák ügye lenni. A háború az egész ország erőforrásait igénybe vette, a polgári lakosságnak pedig súlyos szenvedéseket okozott.
Ezután úgy tűnt, hogy Európa megretten a modern háborúk pusztításaitól, s átadja magát a „boldog békeidőknek”. Az évtizedek azonban elfeledtették a borzalmakat, mivel 1914-ben ismét egy új, s még szörnyűbb háború következett.
E gondolatok jegyében ajánlja új könyvét a kiadó a történelem és a hadtörténelem iránt érdeklődő olvasóknak.