„Ismereteim szerint a maga nemében pillanatnyilag egyedülálló" - írja a könyvről lektori véleményében Vekerdy Tamás. A szerző hármas célt tűzött maga elé a megírásakor:
- az olvasók szakmai-lélektani ismereteinek erősítését és bővítését;
- a személyiség megismerhetőségével kapcsolatos kérdések tisztázását;
- annak a tévhitnek az eloszlatását, hogy az emberi személyiség direkt és célzott eljárásokkal fejleszthető.
Reménykeltőnek tartja, hogy a lélektannal való találkozás önmagában is érdeklődést kelt az emberek nagy részében maga és mások személyiségének felfedezéséhez. Feltehető ezért, hogy e könyvet is többen forgatják majd, mint a címben feltüntetettek.
„...mindenkire vár a létramászás egy olyan »lelki létrán«, amelynek egyes lépcsőfokai az emberi élet és fejlődés évei. Ezek visznek (vihetnek!) egyre közelebb a célhoz..."
„Úgy gondolom, hogy aki gyerekek, fiatalok nevelésével foglalkozik, annak különösen fontos, hogy »létráján« megfontoltan, komolyan és ügyesen lépegessen. Igyekezzen személyiségét minél érettebbé és teljesebbé tenni... Csak így lehet képes arra, hogy az utána következő kis »létramászókat« mindaddig segítse haladásukban, amíg majd önállóan is biztosan közlekedhetnek."
„Segíteni pedig csak akkor tud, ha ismeri az emberi személyiség (az emberi lélek) legfontosabb sajátosságait, megközelítési módjait és lehetőségeit" (Idézetek a tartalomból).