E könyv célja elősegíteni a hazai méhtenyésztés megújítását, továbbá feltárni azokat a bevált módszereket, amelyek a legtöbb és legjobb anyákat eredményezik, a legkevesebb befektetés és kockázat mellett biztosítva a tudomány és a gyakorlat szoros kapcsolatát kis- és nagyüzemileg történő hasznosítását, továbbá országos méretben való megvalósítását, alkalmazását.
Magyar szerző tollából évtizedek óta nem jelent meg méhanyanevelési szakkönyv, csupán két fordítás áll a méhészek rendelkezésére. Pedig hazánk méhészetének alakulásában alapvetően fontos meghatározó az anyanevelés helyzete és országosan nő az igény az ismeretek bővítése irányában.
Az atkafertőzés hullámai után vissza kell állítanunk a korábbi 750 000-es családszámot. A gyógykezelések és az örvendetesen növekvő vándorlások miatt egyre több anya kerül leváltásra, cserére. Fontos szempont, hogy fejlődő mezőgazdaságunk egyre nagyobb mértékben igényli a méhek megporzó munkáját.
A minőség szempontjából is változtak az igények. így a több és jobb méhtermék előállítása, a sokoldalú méhészeti termelés a sajátos céloknak legjobban megfelelő anyákat igényel. Olyan - válogatottan nevelt - anyák tömeges előállítására van szükségünk, amik az eddigieknél szaporábban petéznek, utódaik pedig jobban kihasználják a hordási lehetőségeket. Országszerte meg kell honosítanunk a szürke, magyar méhfajtát, a krajnait, aminek hozama kiemelkedő, sokoldalú, tartós és tulajdonságai a magyar adottságoknak és termelés-technológiának leginkább megfelelnek.
Az anyanevelés fellendítésében, a jó tulajdonságú anyák forgalmazásában mindig nagy szerepe volt a HUNGARONEKTÁR Vállalatnak is. Iskolájában évtizedek óta különös hangsúllyal oktatják az anyanevelést. A vállalat hét év alatt 50 ezer anyát juttatott kedvezményes áron a termelő méhészeknek.