Az emlékek gyakran jönnek a segítségünkre, segítenek elviselni az életet – csak akkor nem, ha a múlt árnyai rávetülnek a lelkünkre.
Balázsovich Antónia az 1956-os forradalom leverése után menekülni kényszerül, és csak huszonöt év elteltével léphet újra magyar földre, ahol még mindig érzi az előző évtizedek fájdalmait. Ezért akarja visszavinni a lányát Bécsbe. Ám Johanna ragaszkodik a gyökereihez, és marad. Az igaz szerelem is itt vár rá. De amikor ugyanazzal a diktatúrával találja szembe magát, amelyről anyja mesélt neki gyerekkorában, megtorpan. A fiatal doktornő az Alföld közepén megismeri az igazságtalanságot és a hatalom sötét oldalát. Hajdúpuszta tanácselnöke, Tüskés László elvtárs politikai ereje fitogtatásával tartja félelemben a falu közösségét.
Amikor Johanna szembesül a valósággal, rájön, hogy hiába akart bátor anyjára hasonlítani, a saját életét kell élnie. De hol és hogyan? Döntenie kell.
Zsuffa Tünde a Hasad a hajnal c. regényében azt a korszakot mutatja be, amikor már ébredezik az ellenzék. A költők, az írók és az ifjúság egyre több gondot okoznak a korrupt döntéshozóknak. Az elvtársak is érzik, rés van a pajzson, de nem akarják tudomásul venni, hogy az idejük lassan lejár.
Az Angyal a földi pokolban és a Híd közepén című regények folytatása a nyolcvanas évek bátran helytálló hétköznapi emberének állít emléket.