Nem mindennapi könyvet tart most kezében az Olvasó. Nicholas Faith – aki jelenleg az angliai Oxfordban él, és számos közgazdasági folyóirat munkatársa volt, majd a televízió szakértőjeként dolgozott – izgalmas, élvezetes, ismeretterjesztő közgazdasági olvasmánnyal kecsegtet.
A könyv rövid történeti áttekintést nyújt a svájci bankrendszer kialakulásának több évszázados történetéről, amelyet a szerző kultúrtörténeti érdekességekkel tesz színesebbé. Miért és hogyan kerültek éppen a svájci bankok a nemzetközi pénzvilág középpontjába? Miért tartalékolják a különböző nemzetek, az üzletemberek és a szélhámosok pénzüket Svájcban? Ezekre és sok más kérdésre is választ kap az Olvasó.
E könyvből megtudhatjuk, mennyi az igaz a svájci bankvilágot övező mítoszból, és egyebek közt fény derül arra a pénzügyi botránysorozatra is, amely a hetvenes években zajlott le a nemzetközi pénzpiacokon.
Talán legizgalmasabb része a könyvnek, amely a második világháború eseményei és a svájci bankvilág közti kapcsolatokról szól. Számtalan példa bizonyítja, hogy svájci bankok aktívan és tudatosan együttműködtek a fasiszta Németországgal, támogatták a német tőke menekülését és biztonságos elhelyezését.
A szerző kellemesen ironikus hangvétele és az a számos alig ismert apróság, amellyel a történeteket fűszerezi, különösen érdekessé teszi ezt a könyvet.