A könyv részletes krónikája egy sorsdöntő évnek, amely a háború előtti Európát háború utánira változtatta. A Rajna-vidék megszállásával ugyanis lehetővé vált. hogy Németország a Siegfried-vonalat megépítse, amivel valóságos függönyt vont Franciaország és Európa mindenekelőtt Közép-Európa – közé. Megerősítette Hitler belpolitikai pozícióit, leszerelte az akciót ellenző katonai és politikai körök ellenállását, bebizonyította, hogy a nemzetközi szerződéseket fel lehet rúgni, csak kockáztatni kell.
Az olvasó választ kap a könyv alapján arra, hogy a nyugati hatalmak miért nézték tétlenül a nemzetközi szerződések e durva megsértését: miért vették tudomásul Hitler lépését, amely nemcsak Franciaország hatalmi helyzetét rendítette meg, de veszélyeztette egész Európa békéjét.
A szerző a francia források alapján napról napra, óráról órára rekonstruálja az eseményeket: az akció előkészítését, a bevonulást, a különböző hatalmak – mindenekelőtt Franciaország reakcióját A könyv bizonyítja, hogy Franciaország egymaga – békeállománnyal vagy legfeljebb részleges mozgósítással -meghiúsíthatta volna Hitler katonai akcióját. A beavatkozást ellenző Angliához való alkalmazkodása nem volt szükségszerű. Franciaországnak volt más alternatívája is.
A szerző a történtek jelentőségének ismertetése mellett kitekintést ad annak közép-európai kihatásaira is.