A könyv első kiadása 1976-ban jelent meg a DUNA Könyvkiadó Vállalatnál Svájcban. A Bárdossy család hagyatékából került az eredeti, teljes kézirat a Kiadóhoz, „mint egyik legértékesebb dokumentuma hazánk világháború alatti történelmének” — írja az első kiadás előszavában dr. Esső Sándor (Brazília), a kézirat megküldője. E kiadás Bárdossy László mártírhalálának 50 éves évfordulóján jelent meg.
Az utolsó fél évszázad két nemzedéke hamis, elferdített, célzatos történelmi ismeretekkel rendelkezik, amelynek lényeges irodalma a II. világháború és az akkor szereplő politikusok, katonák ténykedéséhez fűződik. A korszak egyik legvitatottabb személyisége Bárdossy László, külügyminiszter, majd miniszterelnök, akinek kormányzási idejére esik hadbasodródásunk története.
Bárdossy Lászlót, mint „első számú háborús bűnöst” állították az ún. Népbíróság elé. Az elsőfokú tárgyalás ítélethirdetése előtt mondta el éles logikájú, jogilag megalapozott beszédét, amelyben az ellene felhozott vádakat visszautasítja, megcáfolja. Felvázolja a „trianoni korszak” magyar politikáját, amely kezdettől fogva az igazságtalan országcsonkítás elleni küzdelem volt.