Békés Antal: Bicsérdy Béla tanítása - „A gondolaterők hatalma" alapján (Dr. Oláh Andor Életreform Klub előadás-sorozatából)
A két világháború között mind Magyarországon, mind Erdélyben nagy port vert fel Bicsérdy Béla személye és tanítása. Többnyire gúnyosan „ a nyers koszt apostolának" nevezték. Te mint tanításának, könyveinek alapos ismerője, aki életgyakorlatként, életreformként meg is valósítottad eszméit, helyesnek tartod ezt a megjelölést személyére vonatkoztatva?
Pesti lakásán 15 éven át megszakítatlanul tartott vasárnapi előadásai alapján készült értekezései, könyvei több ezer oldalra rúgnak. Fő műve „A gondolaterők hatalma". A gyógyult betegeitől kapott levelek több nagy ládát töltöttek meg, titkárnője tartotta számon és rendezte ezeket. Nemcsak a felületesen érdeklődő újságírók, hanem hallgatóinak és betegeinek túlnyomó többsége is csak annyit értett meg tanításaiból, hogy böjtölniök kell és nyerset kell enniök, akkor meggyógyulnak. A tanítások elméleti és bölcseleti részéből semmit, vagy alig valamit fogtak fe1, azt is többnyire tévesen értelmezték. Nem koncentráltak a helyes életmód tartós folytatására, és midőn betegségük elmúlt, hosszabb-rövidebb habozás után visszatértek - a Mester, Bicsérdy Béla szavait idézve - „a moslékos csöbörhöz". Bicsérdy a tudást, az ismeretszerzést alapvetően fontosnak tartotta.
(előszó)