Idestova húsz éve, hogy az egyetemes történet terén némi kísérletek láttak tőlem napvilágot, melyek a szakemberek figyelmét is magukra vonták. Különösen a népvándorlás kora volt az, melylyel - minthogy a magyar nemzet őstörténetére és letelepedésének körülményeire, de főként hazánk földjére, melyre e letelepedés történt, e kornak részletesebb ismerete alapján reméltem nagyobb világosságot deríthetni - behatóbban foglalkoztam.
Azt a szerencsét, hogy e vállalat szerkesztője a népvándorlás kora történetének megírásával megbízott, épen e tanulmányaimnak köszönhetem.
Mint magyar történetírótól nem is várható másként, munkám középpontjává Magyarország terűletét tettem, s ezt annál is inkább tehettem, mert hiszen a népvándorlás hullámai egyetlen országot sem érintettek olyan áthatóan, mint épen a mi földünket. Erre az álláspontra helyezkedve, jóval nagyobb korszakot kellett felölelnem, mint a minőt a conventionalis népvándorlási kor alatt közönségesen érteni szoktak. Ugyancsak e szempont igazolja azt is, hogy kiterjeszkedtem mindazon nagy népcsaládokra, melyek egészben vagy részben mai hazánk területén laktak vagy huzamosabb ideig tartózkodtak; a magyar olvasó bizonyára nem fog megütközni azon, hogy nem kizárólag a germánokkal és a római birodalommal foglalkoztam, hanem ezeken kívül a bennünket közelről érdeklő kelta, thrák, hunn, avar, szláv népfajok és a magyar nemzet bevándorlásának s első viszontagságainak képét is igyekeztem adni. Ez az oka azután, hogy munkám körülbelől időszámításunk első évezredének eseményeit foglalja magában.