Korunk - a XX. század - sajátos arculatot öltött, amelyet egyre inkább a technikai fejlődés szabályoz és jellemez. A korszerű tudományos rendszerekben olyan fogalmak honosodtak meg és vették át a vezérlést, mint: "gyorsuló idő", "relativitáselmélet", "kulturális forradalom", "kibernetika és programozás", "teljesítmény és munka" stb. Mindezeket a szellemi értékeket, valamint az életet könnyebbé és szebbé tevő javakat az ember hozta létre a munkájával. A technika gyors fejlődésével együtt, az információk gyors áramlása következtében, a kultúra is közkinccsé vált; megnőt a szabad idő, és ezzel együtt sajátos társadalmi igények keletkeztek. A fejlődés kétségtelenül haladó irányáért az emberiség nagy árat fizet; eltávolodik, elszigetelődik a természettől, amely a bölcsője volt. Ez a technikai fejlődés másik oldala, amelyben mindinkább nyilvánvalóvá válik, hogy az emberi szervezet egyre nagyobb mértékben igényli a természettel és mozgással való szoros kapcsolatot. A természet és ember kapcsolatában a természet elvesztette vezérlő szerepét, és e kapcsolat megszakadásával az emberi szervezet sok ártalmat szenved...
...Ennek a könyvnek az a célja, hogy áttekintse azokat a változásokat, amelyek a fizikai teljesítmény során keletkeznek a szervezetben, módszertani eljárásokat írjon le és csoportos oktatás céljára alkalmas formákkal ismertesse meg az olvasót.
A leírások elsősorban az iskolai gyógytestnevelés kereteit képező betegségformákat érintik, de a kóros folyamatok változásai az egészséges működésre irányítják a figyelmet. Az edzettség, a kondíció, a szív és vérkeringési rendszer alkalmazkodó folyamatai és ennek mérésére szolgáló módszereket nemcsak a gyógytestnevelő, hanem az edző és testnevelő tanár is felhasználhatja a munkájában.
E könyvet már több kiváló, szakszerű, gyógytestneveléssel foglalkozó munka megelőzte, nagy tekintélyű és jótollú szerzőktől.
Reméljük, hogy nemcsak a gyógytestnevelők, hanem azok a testnevelő tanárok is haszonnal forgathatják e könyv lapjait, akik könnyített testnevelési foglalkozásokat vezetnek. Úgy véljük, hogy a terhelés kérdésével foglalkozó részek az edzők számára is mondanak újat.
A könyv olyan ismereteket is közöl, amelyek a szakirodalomban bővebben és mélyebben megtalálhatók. Gondosan ügyeltünk arra, hogy ne közöljünk végkövetkeztetéseket, és a "közérthetőség" kedvéért leegyszerűsítettük a problémákat. Számos kérdést nyitva hagytunk, módot adva az olvasónak arra, hogy saját ismereteivel kiegészítse az olvasottakat és kialakítsa saját véleményét.
Budapest, 1971. június 28
A szerzők