E könyv megírásakor az a szándék vezérelt, hogy eddigi vizsgálódásaim, megfigyeléseim és kutatásaim eredményeit közreadva a vadállomány és általában a vadon élő állatvilág környezeti kapcsolatai elmélyült keresésének és felismerésének szükségességére a vadgazdálkodással foglalkozó és a természetszerető emberek figyelmét felhívjam.
A vadállomány és a ma még fellelhető vadon élő egyéb állatvilág fenntartása ugyanis a belterjes mező- és erdőgazdasági termelés következtében, továbbá a természet mindjobban kibontakozó sokoldalú igénybevétele, a turizmus kiterjedése folytán egyre bonyolultabb és mindinkább felelősségteljesebb feladattá válik.
Érthető tehát, hogy a vadállomány és más állatfajok fenntartásához a régi, hagyományos, olykor sablonos ismereteink már nem elegendők. Ezért a vadászattudománynak is fel kell zárkóznia a mező- és erdőgazdaság tudományágai mellé. A vad környezetében szemlátomást végbemenő gyökeres változásokkal, a vadgazdálkodás természeti adottságaival ma már minden képzett vadásznak tisztában kell lennie. Az új, a haladó és az előremutató út keresése nélkül a vadgazdálkodás és általában a vadon élő állatvilág fenntartásának ügye is előbb-utóbb öncélúvá válna, ha korunk lelkes szakemberei nem fáradoznának a vadgazdálkodás fejlesztésének és a természet védelmének ügyén.