A földi élet veszélyben van, és ezt ma már egyre többen, egyre magasabb fórumokon hangoztatják. Ámde a kedvezőtlen folyamatokat mégsem lehet megállítani, akkor sem, ha egyes vélemények szerint, ha a dolgok így mennek tovább, el fogjuk pusztítani a bolygót, de legalábbis a bioszférát.
Ez persze túlzás. Legfeljebb arról lehet szó, hogy az emberiség önmagát számolja fel a Földön, és a „távozásunk" után majd a bioszféra előbb-utóbb regenerálódik. Persze az emberiség nézőpontjából ez is elég nagy baj.
A kedveződen tendenciák oka sokrétű és főleg az emberiség túlnépesedésében, valamint a modern fogyasztói társadalom gazdasági ideológiájában keresendő. Ráadásul ezeket a hatásokat tovább erősítik bizonyos - emberi tevékenységtől független - természetes geofizikai és egyéb folyamatok is.
A környezet és a természet megóvása érdekében számos környezetvédő mozgalom szervez megmozdulásokat, ezek azonban eddig csaknem hatástalanok voltak. Ráadásul a természetvédő tiltakozások nem mindig a legnagyobb veszélyeket célozzák meg, ezért sok esetben érdemes lehet azt is megvizsgálni, hogy valóban ott van-e a legnagyobb kockázat, ahol leghangosabb a tiltakozás.
Ez a könyv főleg azok számára íródott, akik szeremének többet megtudni azokról a folyamatokról, amelyek az emberiség fennmaradásának kockázatát érinthetik, de nem rendelkeznek alaposabb ismeretekkel az ehhez kapcsolódó szaktudományok (fizikai kémia, energetika, légkörfizika, geofizika, optika, stb.) terén. Aki pedig részletesebben szeretne tájékozódni e kérdésekben, az irodalomjegyzékben felsorolt művekben, és az Interneten is találhat sok fontos információt.