Fordította, szerkesztette, jegyzetekkel ellátta: dr. Czeglédi Katalin
Őseink a hagyományaikat, történelmüket nemcsak szájhagyomány útján adták át az utódoknak, hanem írásban is. Hosszú időkön át (évenként) írták le a történéseket. Minden tisztességes családnak volt egy ládikája, amely tele volt füzetekkel, ezekből születtek meg az ún. Évkönyvek, amelyek egyben családtörténetek is voltak.
Mint ismeretes, Orosz Évkönyvek is léteznek, ám a Bulgár Évkönyvek ennél jóval régebbi, időben és térben sokkal több eseményt és természetesen más egyebet is tartalmaznak. Ezeknek az írásoknak óriási a jelentősége azért is, mert az ősök nemcsak a hazát hagyták utódaikra, hanem a tudást, a hitet, a kultúrát is. Az utódok pedig szent kötelességüknek tartották ezeket megőrizni, védeni, tovább írni és tovább adni.
Ezek a munkák, mint források megkerülhetetlenek, hiszen tartalmazzák mindazt, amit mások csak részben. Tele vannak a magyarság őstörténetére vonatkozó páratlanul új információkkal, amiket eddig sehol sem lehetett fellelni.
A kötetből megtudhatjuk, például:
• Álmosnak egyik felesége (Árpád anyja) magyar hercegnő volt;
• Álmos hosszú időn át előbb a Keleti, majd a Nyugati Bulgár Birodalom királya volt;
• Álmosnak és a magyarságnak előbb Bolgár, majd Kijev volt a székhelye;
• Árpád a kedvenc szálláshelyét, az Azov vidékét az ősöktől örökölte;
• megtudhatjuk, Árpád és a magyarság hogyan került a Kárpát-medencébe, azaz Avariába.
Az Évkönyveket nagyon szigorúan őrizték a családok az otthonukban, védték akár az életük árán is. Az Évkönyveket és őrzőiket az évszázadok alatt a különböző hatalmak pusztították és irtották, mert azok mindig ellentétesek voltak az érdekeikkel. Egész falvakat irtottak ki, családokat (fiatalokat és öregeket) öltek és kínoztak meg, ha akár egyetlen füzetet is megtaláltak. Az emberi leleményesség pedig határtalan, amelynek köszönhetően - bár a hatalmas mennyiségű anyagnak csak a töredéke maradt fenn, mégis - páratlan, eddig ismeretlen új elemeket tartalmaz az őstörténetünkre vonatkozóan.
A magyarság sok ezer éves múltja világlik ki e gyűjteményből - eddig sehol nem közölt történelmi tényekkel!