Vajon hagyományos népi gyermekjátékainkat a mai gyerekek milyen körülmények között játszhatják? Játszhatják-e egyáltalán? Van-e rá szükségük a különféle elfoglaltságok, az iskola, a különórák, a nyelvtanulás, a számítógépek világában? Szerzőnk szerint a válasz: határozott igen!
A népi játékok olyan tulajdonságokat fejlesztenek ki gyermekeinkben, amelyekre felnőttkorukban elengedhetetlenül szükségük van. Az évezredes tapasztalatok úgy alakították ki ezeknek a játékoknak a szabályait, hogy azok mindig a gyermek fejlődését szolgálják, figyelembe veszik az életkori sajátosságokat, a fiúk és a lányok eltérő érdeklődését.
Nem kell feltétlenül tiltani a fiúk küzdőjátékait, hiszen ezek az ügyességet, a kitartást, és végsősoron az önfegyelmet is fejlesztik. A lányok körében érdemes újra elterjeszteni a magasfokú kézügyességet kialakító, csak labdát vagy egyszerű kavicsokat igénylő játékokat.
A kötetünkben szereplő összes játék több gyereket igényel, néha hármat, néha harmincat. Az együttes játék már maga fontos nevelő tényező, és még jobb, ha a gyerekek önállóan, a szülő vagy a tanár "látható" közreműködése nélkül irányítják, szoktatják a játszótársak iránti figyelemre, fegyelemre egymást és önmagukat.