Ferber Katalin 1993 óta él Japánban. Jelenleg a Waszeda Egyetem (Tokió) egyetemi tanára, összehasonlító gazdaság- és pénzügytörténetet tanít. 1978-ban végzett a Marx Károly, Közgazdaságtudományi Egyetemen, s csaknem kilenc éven át volt az MTA Történettudományi Intézetének tudományos segédmunkatársa. A rendszerváltást követően másfél évig alma materében tanított, majd gazdasági és pénzügyi újságíróként dolgozott. Vendégprofesszori munkaszerződéssel ment Japánba. Azóta több könyve és tanulmánya jelent meg magyarul és angolul.
Ez a könyv, amelyet az olvasó most kezébe vesz, rendhagyó módon elemzi a csaknem két évtizeddel ezelőtt történt, mindannyiunkat érintő változást, azaz „rendszereink" váltásait. A szerzőnek Japánról és Kelet-Ázsiáról, valamint a nemzetközi pénzügyi versenyről szerzett ismeretei lehetővé teszik, hogy az eddig itthon megszokottól eltérő módon elemezze a kelet-európai gazdasági és pénzügyi történéseket, s így a politikai események is új fénytörést kapjanak.
A kötet nem csak, és nem is elsősorban szakembereknek szól, mert stílusa, hangvétele és érvelése mindenki számára érthető, azaz - szándékunk szerint - élvezhető is.