Ez a könyv a "Szlovákiai utazások" testvérköteteként Csehország, pontosabban a történelmi Cseh- és Morvaország gyönyörű városaival és tájaival ismerteti meg az olvasót. A magyar turisták nagy része, ha errefelé jár, egyenesen Prágának veszi útját, pedig nem lenne szabad miatta elhanyagolni a cseh és a morva kisvárosok egész seregét. Prága szépsége ugyanis csak általuk érthető meg, és hozzájuk viszonyítva értékelhető igazán. Különben Csehszlovákiának ez a része műkincsekben, természeti szépségekben annyira gazdag, hogy kizárólag az idegenforgalmi szempontból legrangosabb országok, pl. Itália mércéjével mérhető. Nincs ebben semmi túlzás, hiszen a legfontosabb turista-látnivalóknak nemzetközileg elfogadott harmincnyolc válfaja közül a tenger kivételével itt valamennyi megtalálható. Csak a különlegesen védett és nyilvántartott műemlékek száma 33 000, tehát egy emberélet sem lenne elég ahhoz, hogy mindent megnézzük. Éppen ezért biztosra vehető, hogy az a turista, aki hozzálát a cseh-morva tájak "felfedezéséhez", útja során több élményhez jut, mint amennyit a legszínesebb utazási prospektus ígérhet.
A kötet "Általános tudnivalók" fejezete mintegy dióhéjban ismerteti Csehország földrajzát, történelmét, gazdasági életét, művészetét, néprajzát, hagyományait és lakóinak szokásait, majd a "Turista ABC-ben" közli azokat a gyakorlati tudnivalókat, amelyeknek hasznát vehetik a turisták. Ezután a "Részletes útikalauz" részt az alábbi tizenegy fejezetben veszi sorra az ország látnivalóit.
I. Brno és környéke
II. Brnóból Cesky Tesinbe
III. Brno-Pardubice-Prága
IV. Brnóból az E 15-ös úton Prágáig
V. Prága
VI. Dél-csehországi körút
VII. Prágából a fürdővidékre
VIII. Végig Észak-Csehországon
IX. Az Óriás-hegység
X. Prágától Cesky Tesinig
XI. Prágától vissza Brnóig
Mint látható, az útvonalak Csehország minden táját érintik, a kitérők és kirándulások pedig a kevésbé látogatott helyekre is elvezetnek. Nagyjából követik a magyar turisták számára gyakorlatilag elképzelhető irányokat, figyelembe véve, hogy lesznek, akik Csehországból át akarnak menni Lengyelországba vagy az NDK-ba. Külön fejezet foglalkozik a fővárossal, a nemzetközi hírű fürdővidékkel és az Óriás-hegységgel, amely az utóbbi években már egyre többször be-bekerül a magyar turisták útiprogramjába.
Bármilyen sokat felölel is ez a kötet, teljességre nem törekedhet sem a helységek, sem a tájak ismertetésénél. A legfontosabb látnivalókat a lap szélén álló számok szerint veszi sorra, s e számokat vagy a könyv elején, illetve végén lévő országtérképeken, vagy a betűkkel jelzett grafikus város- és tájtérképeken találjuk meg. A kevésbé fontos látnivalókat dőlt betűkkel említi, csak a legszükségesebb tájékoztató adatok kíséretében.
A könyvet nemcsak az autósok használhatják, hanem azok is, akik vonattal vagy autóbusszal utaznak. Főleg az utóbbi lehetőségre hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az autóbuszhálózat oly sűrű Csehországban, hogy segítségével a leginkább félreeső helységekbe is eljuthatunk. A turista természetesen nincs kötve a kötet sorrendjéhez, az ismertetett útvonalaktól kedve és célja szerint bárhol eltérhet és autótérképe alapján saját utazásokat szerkeszthet magának. Ilyen esetben, de különben is, jó szolgálatot tesz a betűrendes "Helynévmutató", amely lehetővé teszi, hogy gyorsan eligazodhassunk a könyvben.
Szép élményeket, jó időt és kellemes utazást kívánunk mindenkinek!