A magyar kultúrtörténet egyik alig ismert fejezetét, a hagyományokban gazdag vendéglátás színes emlékeit eleveníti fel ez a könyv. Végigkíséri a magyar konyhaművészet és cukrászat fejlődését, az étkezési kultúra változását, az üzlethálózat kialakulását. A szerzők végigvezetik és eligazítják az olvasót a főváros vendéglátásának közel 200 éves múltjában. Irodalmi, művészeti, szakmatörténeti emlékekre támaszkodva adnak betekintést a pesti, óbudai és budai szállodák, fogadók, kávéházak, mulatók, cukrászdák életébe, a nevek és az évszámok tömegéből csak a legfontosabbakat emelve ki.
Kinek nincsenek nosztalgiára indító kedves emlékei a vendéglátóhelyekkel, a vendéglátással kapcsolatban? Írók, költők, publicisták, művészek is szívesen idézik a vendéglői fehér asztal és a kávéházi márványasztal örömeit. A könyv őket is megszólaltatja, ezüsttükrös kávéházak vitáit emlegetve vagy a tarka abroszos kisvendéglőkben anekdotázó asztaltársaságokat felidézve.
A kötet népszerű stílusban megírt szakkönyv, de egyben a régi vendéglátóhelyek, a főváros múltja iránt érdeklődők számára is értékes ismereteket tartalmaz. Fényképek és metszetek sokasága, személy- és üzletnévmutató segíti az olvasót a vendéglátás történetének felidézésében.