Herczeg Ferenc három szórakoztató, olvasmányos regényét tartalmazza ez a kötet. Herczeg Ferenc (1863-1954) az Új idők szerkesztőjeként (1894-1944) is nagy hatást gyakorolt a magyar irodalomra, a két világháború közötti hivatalos Magyarország "írófejedelme" volt. Meséi, erkölcsrajzai, drámai és történelmi regényei részben Jókai és Mikszáth nyomán haladnak, de a romantikus és anekdotikus előadásmód nála konzervatív világnézettel párosul.
A Huszti Huszt (1906) vérbeli kalandregény, egy mindenre elszánt szélhámos fiatalember csalássorozatának izgalmas, fordulatos krónikája. Amerikában indul a történet, ahol a magyar ifjú egy magyar származású milliomos titkárjaként annak emlékiratait jegyzi le - Magyaroszágon élő családjának ellene folytatott üzelmeiről. A milliomos végkarata szerint a titkár Magyarországra indul a kézirattal, hogy ott kiadja. Ám hősünk másként dönt: a milliomos fiának adja ki magát, így aztán bekerül a magyar "felső tízezerbe" változatos társaságokban sokféle ügyeskedéssel bódítja és csapja be az embereket, mindaddig, amíg "lebukik" s csak az utolsó pillanatban sikerül megmenekülnie, álruhában Görögországon keresztül vissza Amerikába.
A Férfiszív (1908) című regényében egy szélhámosnő mozgatja a cselekményt, s azzal tart uralma alatt - egészen a házasságig - egy férfit, hogy hasonlít annak elveszett szerelmére. A fordulatos, szórakoztató és érzelemgazdag történet a férfilélek rejtelmeibe vezeti be az olvasót.
A harmadik regény Az aranyhegedű (1916) az első világháború idején játszódik, s egy sok arcú, sok jellemű fiatalasszony érzelmi ingatagságáról, szerelmi válságairól, házasságának és szerelmeinek kudarcairól szól. Katalin, a Nobel-díjas orvos-biológus odaadó, rajongó feleség egészen a világháború kitöréséig, amikor is hősies elszántsággal kórházi ápolónővérséget vállal. Ám itt megismerkedik egy másik férfival, s benne véli fölfedezni szerelmének tárgyát. Mit tesz a férj, mikor fölfedezi felesége hűtlenségét, miként találja meg egy új asszonyban a nyugalmat és a kiegyensúlyozott családi életet - miután ő maga is átélte a háború minden borzalmát és szenvedését? És miként válik magányossá, számkivetetté a hűtlen feleség? Erről szól a regény, amelyben a szerelmi történet hátteréül az első világháború harctereinek és hátországának képét erőteljes színekkel ecseteli a szerző.