Az irodalomóra és az irodalomtanítás az egyik legbonyolultabb pedagógiai tevékenység. Tudomány és művészet egyszerre. A szakterület tudománya és az átadás művészete, amely a gyerekeket az irodalmat olvasó, értő, szerető felnőttekké képes nevelni.
Az Irodalom 5-8. tankönyvcsalád elkészítésekor a szerzők fontosnak tartották, hogy egy osztályon belül a jobb képességűek és a fejlesztésre szorulók számára is megfelelő kérdésekkel, feladatokkal történjen az anyag feldolgozása. A tankönyvekben az irodalomelméleti fogalmak mindig alkalmazás közben, magyarázattal, meghatározással együtt jelennek meg. A megjegyzendő fogalmak félkövér betűkkel vannak kiemelve, illetve a könyvek végén megtalálhatók a Fogalomtárban.
A szemelvényanyagot úgy válogattuk össze, hogy az alkalmas legyen a különböző nevelési területek, többek között az erkölcsi, az esztétikai, a hazaszeretetre, a családi életre nevelés fejlesztésére. Ugyanakkor törekedtünk a helyi kulturális hagyományok bekapcsolására is, ösztönöztük a tanulókat ezek felkutatására. Ahol lehetőség volt rá, ott éltünk a tantárgyak közötti koncentrációval is. Ahol a művek között választani lehetett, ott a klasszikus mű és a modern, mai alkotás összhangjának a megteremtésére törekedtünk. Igazán mai, kortárs szerzők művei is bekerültek a könyvbe, többek között Tóth Krisztina, Varró Dániel Lackfi János.
A könyvekben együtt szerepel az elmélet és a gyakorlat, emellett a szerzők alkalmazzák a folyamatolvasás (process reading) módszerét is. A feladatok a tankönyv és a munkafüzet esetén is kiváló alkalmat teremtenek a differenciálásra, a kooperatív tevékenységformákra. A tankönyvben és a munkafüzetben isjelen vannak a szeriális képességeket fejlesztő feladatok is, a játékos kérdések pedig valamennyi kompetencia fejlesztését szolgálják. A tankönyvi feladatok előtti kis ikonok a munkaformákra tesznek javaslatot (Párban dolgozz!, Csoportban dolgozz!), és a füzetben való munkavégzésre buzdítanak (A füzetben dolgozz!).
A tankönyvcsalád fejlesztése során soha nem tévesztjük szem elől, hogy a különböző ismeretek elsajátítása csak eszköz tanulóink műveltségének, világszemléletének kialakításában és formálásában. A legfontosabb feladat az irodalom megszerettetése, az olvasási kedv felébresztése és megerősítése.
A tankönyvcsalád részei:
Irodalom 5.
Irodalom munkafüzet 5.
Irodalom 6.
Irodalom munkafüzet 6.
Irodalom 7.
Irodalom munkafüzet 7.
Irodalom 8.
Irodalom munkafüzet 8.