Az öröm után, amelyet minden kertész érez saját termésének begyűjtésekor, gondok támadnak a termés legmegfelelőbb felhasználása körül. A legtöbb termésre ugyanis jellemző a rö9vid eltarthatóság, pedig a begyűjtött termést nem lehet rögtön maradéktalanul elfogyasztani. Ezért ha a termelő későbbre is akar gyümölcsöt és zöldséget hagyni, tartósítással kell fogyasztását egész évre meghosszabbítania.
A gyümölcs és a zöldség tartósításának sok lehetősége van, az egyes eljárások a terményekben beálló változásokban és a kész termék eltarthatóságában különböznek egymástól. Fontos, hogy a tartósítás olcsó, gyors és igénytelen legyen, és hogy a nyert készítmény ízletes, egészséges és tartós maradjon. Mindezeket az előfeltételeket csak akkor lehet teljesíteni, ha a legmegfelelőbb tartósítási eljárást alkalmazzuk.
Könyvünkben olyan módszereket ismertetünk, amelyek a lehető legjobban elősegítik a kívánt eredmények elérését. Ha ez sikerül, akkor örömünk a begyűjtött termésből kétszeres lesz, mert a jó minőségű tartósított készítmények egész éven át gazdagítják és változatossá teszik táplálékunkat. Ez biztosan megéri azt a fáradtságot, amelyet a gyümölcs és a zöldség házi tartósítására fordítunk.
A házi tartósítás modern módszerei közé tartozik a gyorsfagyasztás is. A legtökéletesebb tartósítási eljárás, de nagyon energiaigényes. Nem szabad, hogy helyettesítse a hagyományos tartósítási eljárásokat, csak egészítse ki őket, mert a gyorsfagyasztással olyan nyersanyagokat, gyümölcsöt vagy zöldséget tartósítunk, amelyeknek más módszerrel nem tudnánk megőrizni a külső alakját, ízét, illatát és tápértékét.
A szerző