Minek nekünk vadászkutya? Ha sok a vad, azért, hogy a vadászat során a zsákmány egy része veszendőbe ne menjen. Ha kevés a vad, akkor pedig azért, hogy legalább abból a kevésből megtaláljunk valamennyit, és közben kutyánk munkájában is gyönyörködhessünk. Be kell látnunk tehát, hogy vadászkutyára mindenképpen szükségünk van!...
A vadászebeink által hajtott gazdasági haszon nyilvánvaló. A kutyatartás a hagyományőrzés, a vadászati tradíciók ápolása miatt is kívánatos, hogy legyen mibe kapaszkodnunk ebben a rohanó, zaklatott világban. Bár paradoxonnak tűnhet, de az állatvédelmi szempontok is a vadászebek használata mellett szólnak: az elvétett lövés nyomán sebesülten elmenekülő vad hosszú szenvedésre lenne kárhoztatva... Kutyánk segíthet abban, hogy mégis megtaláljuk, s eleget tegyünk elemi kötelességünknek, és megváltsuk szenvedéseitől.
A harmadik évezred küszöbére érve lemondhatjuk, hogy "embervédelmi" okokból is szükségünk van négylábú vadásztársainkra! A kutyatartás egyúttal sajátos életformát is kíván az embertől: rendszerességet, mozgást, gondoskodást, szeretetet feltételez. A természet közelségét.
Ha már vadászkutyát tartunk, törekednünk kell arra, hogy megfelelő képzése és tanítása révén kihasználhassuk kutyánk képességeit, és sok örömünk teljék benne.
Vadászatainkon manapság kétféle kutyával találkozhatunk: vadászkutyával és a vadászt kísérő kutyával...
Ez a könyv azért íródott, hogy hozzásegítse a vadászokat ahhoz, hogy vérbeli vadászkutyáik lehessenek.