Foer elképesztő átalakulása során a krónikusan feledékeny tudományos újságíróból az Amerikai Egyesült Államok memóriabajnokává válik.
Az ember évente átlagosan 40 napig küzd azzal, hogy helyre tegye mindazt, amit elfelejtett. Joshua Foer is ilyen ember volt. Ám egyévnyi tréning után az amerikai memóriabajnokság döntőjében találta magát. Az Einsteinnel a Holdra kutatással, meglepő memóriatörténelemmel és mentalista trükkökkel írja felül mindazt, amit az emlékezőtehetségről korábban gondoltunk. A „mentális atléták" olyan ókori technikákkal ismertetik meg a szerzőt, amelyeket még a beszédeit fejből mondó Ciceró és az egész könyveket betéve tudó középkori filozófusok alkalmaztak. Rég elfeledett módszerek segítségével Foer felfedezi, milyen elképesztő mértékben javíthatjuk memóriánkat.
Beépülve a memóriaversenyzők különös szubkultúrájába, a szerző különböző technikákat sajátít el, melyek képzeletünket hívják segítségül, olyan módon, hogy a memorizálás egyáltalán nem lesz gépies feladat. Ma, amikor az elektronikus eszközök folyamatosan koptatják memóriánkat, Foer kísérlete, hogy újra életre keltse az emlékezés művészetét, valóban sürgető.
De az Einsteinnel a Holdra nem csak tudomány, valóban szórakoztató, olykor ellenállhatatlanul mulatságos olvasmány is. Joshua Foert az Amerikai Egyesült Államok memóriabajnokává tette; nekünk, olvasóknak pedig abban segít, hogy újra értékelni tudjuk a képességet, mellyel mindannyian rendelkezünk, mégis gyakran kimegy a fejünkből...