Japán a XVI. század végére az állandó háborúzás miatt teljes káoszba süllyed. Az egyes tartományok között vagy törékeny szövetségek születnek, vagy kegyetlen harc dúl. Ebben a vérzivataros korban három nagy formátumú férfiú emelkedik ki. Oda Nobunaga, a karizmatikus, forróvérű, brutális erőtől duzzadó ifjú hadúr; Tokugava Iejaszu, a megfontolt, hűvös és számítóan türelmes, fiatalságát túszként töltő nagyúr és Tojotomi Hidejosi, a legalacsonyabb rangú szamurájból fokozatosan feltörekvő kiváló stratéga - a későbbi Taikó: Japán teljhatalmú kormányzója.
Josikava Eidzsi nagyszabású történelmi tablója a majomképű, szorgalmas, elhivatott Hidejosi szemszögéből mutatja be a meghatározó eseményeket és személyeket. Megelevenedik a Hongan-dzsi lázadó szerzeteseinek leverése, Aszai Nagamasza klánjának és várának eleste, a nagynevű Takeda-ház hanyatlása és bukása vagy a megvetett Akecsi Micuhide árulása.
A paraszti sorból kiemelkedő Hidejosi szenvedélye azonban nem korlátozódik pusztán a hűséges szolgálatra; életét átszövi a szerelem is. Josikava kiváló érzékkel fonja össze a történelem és a magánélet romantikus szálait - melyekben gyöngédség keveredik az erőszakkal, bátorság az árulással -, hogy panorámaképszerűen jelenítse meg a Kuroszava-filmek epikus Japánját.
Josikava Eidzsi 1892-ben született szamuráj család sarjaként. Pályafutását újságíróként kezdte, majd érdeklődése a történelem felé fordult. Több mint húsz regényében a klasszikus krónikák (monogatarik) mellett híres szamurájok, kardvívók és hadurak életét is feldolgozta sajátosan romantikus, populáris, erkölcsi kérdéseket is feszegető stílusában. Legismertebb műve a hazai olvasók körében is nagy sikert aratott Muszasi regényciklus és a magyarul most teljes egészében megjelenő, három kötetes Taikó.
A XVI. századi Japán az ellenséges tartományok vértől áztatott földje, ahol feltörekvő hadurak folytatnak kegyetlen harcot a hatalomért. Oda Nobunaga, a kis tartományát erős kézzel uraló hadvezér sorra igázza le a környező klánok földjét, vagy köt szövetséget a rivális nagyurakkal. Egy cél lebeg a szeme előtt: Japán egyesítése. Seregével többször is bevonul a fővárosba, Kiotóba, végül pedig száműzi a már csak névleges hatalommal rendelkező sógunt, a kétkulacsos Asikaga Josiakit. Büntető hadjárata során nem kegyelmez a Hiei-hegy pártoskodó harcos szerzeteseinek sem. Hű csatlósa és stratégája, Hidejosi - aki később a Taikó, Japán teljhatalmú kormányzója lesz - kulcsszerepet játszik Nobunaga nagyszabású tervének sikerre vitelében. Josikava történelmi regénye magával ragadóan mutatja be a hadakozó fejedelemségek vérzivataros korát.