Az Érettségi adattár tartalmazza mindazokat a lexikai adatokat, amelyek ismerete fontos lehet az érettségi vizsgán. Minden évszámról, történelmi személyről, fogalomról és földrajzi névről lényegre törő és könnyen megérthető ismertető segíti a tanulók felkészülését.
Az érettségi követelmények szerinti legfontosabb évszámokat, neveket, fogalmakat és topográfiai adatokat (*) jelöléssel emeltük ki. Más évszámok, nevek, fogalmak, földrajzi nevek azért kerültek be a válogatásba, mert a szerzők szerint ezek ismerete nélkül középiskolás szinten nem alakulhat ki megfelelő kép a történelem fontos korszakairól.
Az adattárban levő lexikai anyag (pl. fogalmak, földrajzi ismeretek) tartalma a tanulás ütemének megfelelően bővül, gazdagodik. Adattárunk anyagát ugyanis nem csupán téma szerint tagoltuk (évszámok, nevek, fogalmak, topográfia), hanem évfolyamonként is. Az új kerettantervekkel (a 2013–2014-es tanévtől) ugyan megváltoztak az egyes évfolyamokon tanult időszakok határai, de a korábbi évfolyambeosztás nagyjából megfelel a történelmi korok szerinti tagoltságnak, így az adattár szerkezetét nem változtattuk meg. A koronkénti tagoltság előnyei:
- Az adattárat használók látják, hogy egy-egy korból milyen lexikai anyagot érdemes tudni a középiskolákban.
- A kötetben jól követhető, hogy bizonyos tartalmak (pl. fogalmak, földrajzi nevek) hogyan bővülnek, gazdagodnak a középiskolai tanulmányok során. (Mást kell tudni például Erdélyről, Párizsról, a kormányzó vagy a város fogalmáról a középkor, az újkor vagy a XX. század történelme kapcsán.)
- A tanulást megkönnyíti, hogy a tanuló mindig csak annyi információt olvashat a keresett tartalomról amennyire az adott korral foglalkozva éppen szüksége van. Azoknál a tartalmaknál, amelyek más korokban is előfordulnak, utalások jelzik ezt. Az utalásokat követve a tartalom egésze könnyen megismerhető. Ügyeljünk azonban arra, hogy – mivel az először 2009-ben megjelent adattár anyaga változatlan – az utalásoknál nem korok, hanem a régi évfolyamok szerepelnek (pl. Lásd még →10. és 12. évfolyam). Ez nem nehezíti a kötetben való eligazodást, mert az egyes korok kezdetét jelző címeknél zárójelben feltüntettük a korábbi évfolyamra utaló sorszámot (Pl. Középkor, kora újkor [10.]).
Az érettségi adattár biztos hátteret ad a történelmi tanulmányokhoz és az érettségire való felkészüléshez. Kiemelendő, hogy egy kötetben találjuk az évszámokat, a neveket, a fogalmakat és a földrajzi neveket. Bízunk benne, hogy adattárunkban azok is találnak sok hasznos és érdekes adatot, akik nem érettségi vizsgára készülnek, de érdeklődnek a történelem iránt!