Joseph Haydn harminc évig állott az Esterházy hercegek szolgálatában. Az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában kéziratainak legjelentősebb gyűjteményét őrzik. Így a zenetörténet legnagyobbjai közül ő az, akit joggal érezhetünk félig-meddig magunkénak. A magyar zenetudomány a reneszánszát élő Haydn-kultuszban értékes helyet vívott ki magának. A rá vonatkozó ismeretterjesztő jellegű irodalom, azaz a beható és hiteles életrajz és műveinek részletes ismertetése magyarul azonban mindeddig váratott magára. Ezt a hiányt pótolja ez a kötet, Karl Geiringer, az egyesült államokbeli Santa Barbara egyetem professzorának, egy jelentős bécsi zenei gyűjtemény egykori munkatársának német és angol nyelven világsikert aratott munkája,
Eleven, vonzó és sokoldalúan árnyait portrét rajzolt Joseph Haydnról, de megjelenik a kor, megelevenednek barátok, nagyurak, mecénások, bemutatja a feudális alkalmazásban álló, s abból épp kitörni készülő plebejus művész társadalmi helyzetét. Haydn műveiből valóságos élménybeszámolót ad.
A Haydn-kutatás mai állásáról, problémáiról és feladatairól Bartha Dénes professzor, a kérdés világviszonylatban is elismert szakértője írt utószót. Ő egészítette ki a legkorszerűbb eredményekkel Geiringer professzor jegyzeteit is. Ajánló bibliográfiájában pedig útbaigazítja az olvasót, melyek a tengernyi Haydn-irodalom valóban fontos munkái.
A gazdag képanyagban számos, nálunk őrzött, eddig még le nem fényképezett eredeti Haydn-kézirat és első kiadás fotóját is közöljük. A kötetet kottapéldák illusztrálják. Az eligazodást tárgy- és névmutató könnyíti meg.