A kézzel kötött zokni nemcsak gyorsan elkészül, de tartósabb és kellemesebb viselet is, mintha készen vásárolnánk - aki valaha kipróbálta, milyen érzés, legszívesebben sohasem hordana mást. Két dolgot tehetünk: vagy bele sem kezdünk, vagy soha többé nem húzunk mást a lábunkra! Az itt következő oldalakon közreadott alapismeretek birtokában bárki sikerre számíthat. Aki rájön a dolog nyitjára, és tud sima-fordított szemeket kötni, minden szükséges adatot leolvashat a táblázatokról, így a szemszámot, az adott mérethez szükséges sorok számát, és háromféle fonalvastagsághoz a fogyasztás ütemezését.
Amennyiben mintát kötünk bele, természetesen az ennek megfelelő próbakötést is figyelembe kell venni. A szár elkészülte után szaporítani vagy fogyasztani kell a szemeket úgy, hogy a sarokra és a lábfejre illeszkedő rész is megfelelő méretű legyen.
Az alapismeretek háromféle sarokforma, valamint különféle zokniorrkialakítási lehetőséget kínálnak.
Ügyelnünk kell a minták szimmetrikus elhelyezésére is. Ennek legegyszerűbb módja, ha a zokni szárát, valamint a lábfejrészt bordásan, azaz felváltva két sima, két fordított szemmel kötjük, ekkor a kötést az 1. tűvel hátul középen 1 sima szemmel kezdjük. Így biztosítható, hogy a minta a simakötéssel kötött talp mindkét oldalán azonos szemmel kezdődjön és végződjön. Ennek különösen szélesebb motívumoknál van jelentősége. További javaslatokkal az alapismeretek végén és az egyes minták leírásánál szolgálunk.
Nem marad más hátra, jó szórakozást és sok sikert kívánok ehhez az élvezetes munkához!