A veszprémi Völgyhíd, történetének ötven éve alatt, a város egyik szimbólumává vált. Nyilvánvaló, ha egy műszaki alkotás spontán módon válik egy város jelképévé, akkor többet jelent a város társadalma számára egyszerű funkcionális létesítménynél. Olyan társadalmi töltet hordozója is, amely jelentős várostörténeti eseményekhez, eredményekhez, sorsfordulókhoz kapcsolja. Mint tanulmánykötetünkből kiderül, a Völgyhíd története is bővelkedik ilyen eseményekkel.
Kis gyűjteményünk közreadásával arról a mintegy két és fél éve elkezdődött kutatásról szándékozunk tájékoztatást adni, amely azt szeretné felderíteni, hogy az elmúlt ötven év alatt - beleértve a Völgyhíd építésének időszakát is - milyen körülmények, események és célok játszottak szerepet e létesítmény megvalósulásában, majd a későbbiekben városi szimbólummá válásában.
A kötetbe foglalt tanulmányok, interjúrészletek és beszámolók és a kutatás jelenlegi állásának megfelelően mutatják be a híd építésének történelmi és városi kereteit, a Viaduktot, mint műszaki létesítményt, továbbá sorsát a második világháborúban, a háborús sérülések felszabadulás utáni helyreállítását stb.
Bizonyára élénk figyelmet fog kiváltani a kortársak visszaemlékezéseiből összeállított beszámoló, bemutatván, miként szemlélte a város társadalma az építés és forgalomba helyezés eseményeit, hogyan kapcsolódtak mindezek mindennapi életünkhöz, miként színesítették, alakították azt.