A zenekarról:
A Korinda Zenekar a magyar nyelvterület keleti végein élő népcsoportok hagyományos népzenéjének hiteles tolmácsolását tűzte ki céljául. Alapítói a szegedi népzenei életben a Mentés Másként Együttes tagjaitól, valamint Hodorog András moldvai furulyás mesterüktől sajátították el zenei tudásuk alapjait, ami meghatározó szerepet játszott a Korinda egyéni hangzásvilágának megteremtésében. Az eredeti felvételekről és az adatközlőktől személyesen megtanult muzsika megszólaltatásában az egyszerűségre, letisztultságra törekednek, ugyanakkor állandóan keresik a saját értelmezések és az egyedi előadásmódok lehetőségeit is.
Bár a zenekar számára a moldvai csángó népzene jelenti a fő irányvonalat, Gyimes, Barcaság, Székelyföld, valamint Bukovina magyar és román vonatkozású népzenéje is repertoárjuk részét képezi. Rendszeresen járnak gyűjteni Moldvába és Erdélybe, mivel fontosnak tartják a még élő idős zenészekkel való személyes kapcsolat kialakítását és ápolását.
A lemezről:
2016-ban indítottuk útjára “A csángók és a keleti székelység népzenéje” című koncertműsorunkat, mely az elmúlt években Magyarországon kívül sikerrel szerepelt Kárpátalján, az Amerikai Egyesült Államokban, Moszkvában és Londonban is. Első nagylemezünkön a műsor legkiforrottabb összeállításait gyűjtöttük egybe: a moldvai csángó dallamokon túl alcsíki székely, valamint gyergyói és bukovinai román népzene hallható rajta. Egyes számokban megőriztük a gyűjtéseken hallható eredeti hangzásvilágot (például Gyergyódamuki táncdallamok), míg máshol többet adtunk hozzá saját zenei gondolatainkból, szerkesztési ötleteinkből. Átmenetet képeznek a tematikusan felépített számok, mint a moldvai hagyományos lakodalom dallamait bemutató Csángó menyekező vagy az alcsíki székely katonadalokból válogatott Búcsúzóké. Az elkészült zenei anyag megformálásában jelentős szerepe volt a falusi mesterekkel való személyes találkozásainknak és a moldvai gyűjtőútjaink során szerzett meghatározó élményeknek.
A felvételekhez két kitűnő zenésztársunkat hívtuk vendégül: Réti Benedek harmonikával, Horváth Balázs hegedűvel és hegedűkontrával színesíti a hangzást. Hallgassák szeretettel!