Ez a könyv a felelőtlen hitelfelvétel és a hibás neoliberális gazdaságpolitika elleni eredménytelen küzdelmet kívánja dokumentálni, amelyet a szerző és hasonlóan gondolkodó társai folytattak a rendszerváltást
megelőzően és a rendszerváltás során.
A könyvben bemutatott első két dokumentum még visszanyúlik a hetvenes évekre, az ország gazdasági fejlődési lehetőségeit évtizedekre meghatározó eladósodás kezdetére. Ezt követik azok a glosszák, amelyekkel a szerző a rendszerváltás kezdetén igyekezett felhívni a figyelmet a neoliberális gazdaságpolitika várható következményeire, majd sorozatban azok a cikkek, amelyek részben az akkori gazdaságpolitikát kritizálták, részben alternatívát kínáltak nyújtani a fennálló gazdaságpolitikával szemben.
E cikkek között található a jegybanktörvény elleni állásfoglalás is, melyet 17-en írtak alá: ezek az aláírók tekinthetők a neoliberális gazdaságpolitika elleni harc legfőbb szereplőinek.
A dokumentumgyűjteménynek, korrajznak is tekinthető írások az 1999. évvel végződnek, részben azért, mert addigra a rendszerváltás lényegében már lezajlott részben azért, mert a 21. században már új kihívásokkal, például az európai uniós tagságból származókkal kell szembenézni, ami már egy másik könyv témája.