Időutazásra invitáljuk a Tisztelt Olvasót, egy olyan esemény bemutatására vállalkoztunk ismét, amelyre a „hivatalos, kiegyensúlyozott és mindenekfelett objektív” történetírás nem szívesen emlékezik.
1938 novemberében a felvidéki magyarság felszabadult abból az elnyomásból, amelybe az embertelen trianoni diktátummal taszították, a nagyhatalmi politika torzszülötte, Csehszlovákia csendben kimúlt. A bevonuló honvédeket a lakosság leírhatatlan örömmel és szeretettel fogadta. A politikát legyőzte a lélek – fogalmazott az eseményekkel kapcsolatban Schöpflin Aladár.
Az első bécsi döntés a XX. századi magyar diplomácia egyik legnagyobb sikere, értékeléséhez jó támpontot nyújtanak a lapban megjelent írások. A tárgyalások során számos lehetősége lett volna a magyar kormányzatnak a megegyezésre, ám a külügyi vezetés karakánul ragaszkodott a kitűzött célok eléréséhez. Ha kellett, konfrontálódott a németekkel is, akik inkább a szlovákokat támogatták a bécsi döntést megelőző időszakban. A stratégia a tárgyalásokon nem a bármi áron való megegyezés volt, hanem a magyar érdekek legmesszebbmenő képviselete.
Mindez ma már történelem, holott érdemes megvizsgálni, mit is tanulhatunk egy letűnt, napjainkban is sokat szidott korból. A kommunista diktatúra hazaáruló külügyi vezetését nemzetpolitikai vonatkozások terén az elvárható minimum sem érdekelte. De vajon lényegileg változott-e valami a rendszerváltás óta a magyar érdekérvényesítést tekintve?
Számunk vendégszerkesztője Nagy Miklós Mihály.
Tartalom
* Verecke híres útjától Dévény kapujáig – A Felvidék a magyar hadtörténelemben
Nagy Miklós Mihály
* Felvidéki helyzetkép 1918–1938
Popély Gyula
* A „csehszlovák Maginot-vonal”
Mihályi Balázs
* A derceni ütközet
Bank Barbara
* Egy titkos küldetés története – Az első bécsi döntés és közvetlen előzményei
Gulyás László
* „Megértük a feltámadás napját!” – A Magyar Királyi Honvédség bevonulása a Felvidékre
Babucs Zoltán
* „Isten és a Haza nevében: ELŐRE!” – A budapesti 2. és 23. honvéd gyalogezredek részvétele a Felvidék visszacsatolásában
Babucs Zoltán
* A felszabadulás képei
* Katonai berendezkedés a Felvidéken – A M. Kir. Honvédség békeelhelyezésének változásai a visszacsatolást követően
Illésfalvi Péter
* Szlovák–magyar „kis háború”
Mihályi Balázs
* Hazafi vagy áruló? – Késmárki Thököly Imre politikai szerepvállalása
Remeczki Imre
* Az én kedvenc történelmi hősöm
Pozsonyi Ádám