Könyvünk 100 életrajzi portrét tartalmaz a magyar panteonból, s a Rubicon Kiadó millenniumi évforduló alkalmából megindított reprezentatív sorozatában jelenik meg. A Magyar géniusz I a már két kiadást megért Nagy képes millenniumi arcképcsarnok egyenes folytatásának, második kötetének tekinthető - formailag teljesen de míg az arcképcsarnok történelmi személyiségeket mutatott be,jelen kötetünk az irodalom, a művészetek, továbbá a társadalom- és természettudományok köréből gyűjti össze a legjelesebb alkotókat. A kötetben azok szerepelnek, akik magyarként alkottak kiemelkedőt, függetlenül attól, hogy a mindenkori magyar államterületen éltek, vagy azon kívül: kisebbségben, emigrációban. A hazai kultúrában kivívott hely mellett fontos szempont volt a szelekciónál a nagyvilág elismerése.
A portrék az életút és életmű bemutatására vállalkoznak, s a személyiséget helyezik a középpontba. A közlés sorrendjében a kronológia a rendezőelv. Az egyes portrék hossza nem azonos, az adott személy jelentőségének, az életút hosszának és színességének megfelelően változik. A kötetben találhatók „kettős portrék", sőt egy három életrajzot egyesítő írás is. Ezek apa és fiú vagy testvérpár bemutatására vállalkoznak, illetve olyan szoros szakmai együttműködést illusztrálnak, ahol az elkülönített bemutatás már nehézséget okozott volna. így a 100 portré valójában 108 személy megismerését teszi lehetővé.
A tematikai arányok tükrözik a magyar kultúra irodalomközpontúságát (29 alkotóval), de jelentős súlyt képviselnek a természettudományok (összességében 31, a kettős portrék révén 38 tudóssal) és a művészetek (27 reprezentással). Ezenkívül szerepel a humán szféra 8 és a geográfia 5 írással.
Az írások ismeretterjesztő jellegűek, közérthető stílusúak, olvasmányosak. A gazdag képanyag is a személyiség bemutatását szolgálja, egyben híven tükrözi a különböző korok illusztrációs lehetőségeinek határait. A képek meghatározását a könyv végén található képjegyzékben közöljük.
Az összeállításban nem szerepelnek történelmi személyiségek, hiszen ők töltötték ki a Nagy képes millenniumi arcképcsarnok -100 történelmi portré című kötet teljes terjedelmét, továbbá azok sem, akik ugyan beleillenének jelen kiadványunk tematikájába, ám történelmi jelentőségű tevékenységük révén bekerültek az arcképcsarnok első kötetébe (pl. Pázmány Péter, Kölcsey Ferenc, Eötvös József).
Kötetünk nem lenne teljes, ha nem említenénk meg azokat a jelentős személyiségeket, akik - pusztán helyhiány miatt - nem kerültek be jelen összeállításunkba. Ők ugyanúgy a magyar szellem óriásai, mint azok, akiknek életrajzát a következő oldalakon a Kedves Olvasó megismerheti. Nem feledkezünk meg azonban véglegesen róluk, ugyanis már előkészület alatt áll a Magyar géniusz második kötete, mely újabb száz portrét tartalmaz. Ebben szélesítjük a tematikai választékot is, bár jól tudjuk, az újabb kötet sem lesz elegendő mindazok bemutatására, akik tudásukkal, teljesítményükkel, munkájukkal - Csokonai szavaival élve - dicső nemzetünk dicsőségét öregbítették.